segern segern
3495
BLOG

Idiotyzmy Teorii Względności - Paradoks Bliźniąt

segern segern Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 132

 Paradoks Bliżniąt stał się ikoną Szczególnej Teorii Względności, a  "dokładna analiza paradoksu pomogła  zrozumieć tę teorię wielu pokoleniom uczniów"  - tak twierdzą Najwybitniejsi Z Wybitnych Znawcy Teorii Względności :) 

Posłuchajmy co o Paradoksie Bliźniąt mówi oficjalna fizyka ustami Andrzeja Dragana: 

  Omówimy teraz słynny paradoks bliźniąt. Brzmi on następująco: dwaj bracia bliźniacy, Paweł i Gaweł udali się na stację kosmiczną. Paweł wsiadł do rakiety i odbył długą po- dróż, po czym powrócił na Ziemię. Z punktu widzenia Gawła, pozostającego cały czas na Ziemi, upływ czasu w rakiecie był spowolniony wskutek dylatacji czasu (rakieta cały czas poruszała się z pewną prędkością). Dlatego Paweł w trakcie podróży powinien zestarzeć się mniej niż Gaweł pozostający „w tym samym czasie” na Ziemi. Jeżeli Gaweł czekał na brata czas T (według wskazań swojego zegarka), to według niego podczas całej podróży kosmicznej Pawła aż do momentu jego powrotu, upływ czasu, zwany czasem własnym ? w rakiecie powinien wynosić[...] Zatem po powrocie bracia powinni być już w różnym wieku. Ktoś mógłby tu spostrzec pewien pozorny paradoks: przecież z punktu widzenia Pawła, to Gaweł cały czas się poruszał i to Paweł po powrocie powinien być młodszy. 

Paranoidalnych "dowodów" Dragana jakoby paradoks nie był paradoksem nie przytaczam, ponieważ nie warto cytować człowieka który majaczy, że:  

...istnieje układ odniesienia, w którym najbliższe losowanie totolotka już się odbyło... 

Jakich spustoszeń w głowach naukowców dokonała Teoria Względności możemy przekonać się na przykładzie profesora Kaka: 

 Subhash Kak, profesor Uniwersytetu Stanu Louisiana, zaproponował rozwiązanie paradoksu bliźniąt, jednej z największych łamigłówek współczesnej fizyki   "Jeśli bliźniak poleci do najbliżej gwiazdy, odległej od nas o 4,5 roku świetlnego, z prędkością stanowiącą 85 procent prędkości światła i gdy wróci na Ziemię, będzie 5 lat starszy. Ale bliźniak, który pozostał na Ziemi, będzie starszy o 10 lat!", wyjaśnia prof. Kak.   Wiele wskazuje na to, że prof. Kakowi udało się takie wyjaśnienie przedstawić. "Rozwiązałem paradoks wprowadzając w ramach teorii względności nową zasadę, która definiuje ruch nie w odniesieniu do pojedynczych obiektów, jak np. dwóch bliźniaków, lecz w stosunku do odległych gwiazd" - powiedział prof. Kak.  

Dowcipny pan Kak za bezwzględny układ odniesienia uznał odległe gwiazdy czym nie dość, że obalił Teorię Względności, to jeszcze usankcjonował dylatację czasu obalając tym samym głupotę głupotą. Można i tak.

Rozwiązanie Paradoksu Bliźniąt.

Jak rozwiązać Paradoks Bliźniąt? Czy to Paweł czy to Gaweł po powrocie z gwiazd
staje się młodszy, bo: 

"przecież z punktu widzenia Pawła, to Gaweł cały czas się poruszał i to Paweł po powrocie powinien być młodszy. "

Z pomocą przychodzi nam nieoceniona Wikipedia:

"brat-kosmonauta musi jednak zmienić swoją prędkość (czyli mieć pewne przyspieszenie) kiedy zawraca rakietę. Nie znajduje się on więc w tym samym układzie inercjalnym, co na początku. Rację ma więc jego brat, który pozostał na Ziemi."

Koniec i kropka. W tym momencie zadowolony uczeń kiwa ze zrozumieniem głową
"tak tak, ten Einstein to był mądry gość!" i udaje się po fistaszki.

A jak sprawy mają się naprawdę?

Otóż okazuje się, że można wymodelować sytuację, w której ŻADEN
z układów nie jest układem wyróżnionym, ponieważ i Paweł i Gaweł
doznają przyśpieszenia/opóźnienia JEDNOCZEŚNIE i O TEJ SAMEJ WARTOŚCI...

... jak na rysunku:

Rys. Paweł i Gaweł jednocześnie wyruszają z Ziemi i jednocześnie na nią powracają. Na niebiesko oznaczono drogę, którą rakiety pokonują z predkością stałą, a więc zgodnie z STW powinna nastąpić dylatacja czasu.

Konia z rzędem temu, kto bazując na STW potrafi odpowiedzieć na pytanie:

Kto po powrocie na Ziemię staje sie młodszy? Paweł czy Gaweł?

 

segern
O mnie segern

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie